Genel

1 Mayısa Çağrı

Bugün 1 mayıs duyurumuz için buradayız ancak dün akşam saatlerinde hepimiz için çok önemli bir dava sonuçlandı, Gezi davası. Karara şerh koyan, mahkeme heyetindeki hakimin kendi ifadesiyle ‘dinlemeler hukuksuz, dosyada delil yok’, dolayısıyla yine tam tamına siyasi bir kararla karşı karşıyayız.
Gezi neydi, hatırlatmak istiyorum. 2013 yılında, bugünlerin de öngörüsüyle Türkiye’nin gidişatından rahatsız olan milyonların, Gezi Parkı’nda simgeleşen kamusal alanlara, kamusal varlıklara sahip çıkışı, yaşam tarzına müdahaleye izin vermeyişi, yurttaşlık bilinciyle katılımcı bir demokrasi için ses çıkarmasıydı. Milyonlar diyoruz, gezi davasında yargılanan ve 18 yıldan ağırlaştırılmış müebbet hapse kadar ceza alan 8 kişi işte bu devasa kendiliğinden gelişen toplumsal hareketin sadece bir parçasıydılar..Tıpkı, onurumuz dediğimiz bu toplumsal hareketin bizim de bir parçası olmamız gibi..ve şunu rahatlıkla, gururla söyleyebiliriz, GEZİ BİZİZ..GEZİ HEPİMİZİZ..
Gezi davası kararı, iktidarın tam da seçim öncesinde toplumsal muhalefete çaresizlik, yılgınlık, korku yayma ve toplumsal muhalefeti sindirme operasyonunun bir parçasıdır. İktidarın ‘gezi ruhuna’ yaptığı güç gösterisi tüm umutlarımızı yok etmeye ve hareket etme kabiliyetimizi dondurmaya yöneliktir. İktidarın bu iğrenç zulüm gösterisine karşı inadımızı, direncimizi, dayanışmamızı kuşanmak zorundayız. İşte tam da bunun için, bir arada ve dimdik, çaresizliğe ve yılgınlığa asla izin vermeyerek, ’gidecekler ve hesap soracağız’ diyerek 1 Mayıs’ta sokaklarda, meydanlarda olmalıyız. 1 Mayıs bu iktidarın zulüm gösterisine karşı bizim kararlı duruşumuzun, ülkemize sahip çıkışımızın, eşit ve özgür yurttaşlarla dolu bir memleket yaratma irademizin resmi olsun. Yoksullukla, baskılarla, hoyratlıkla ve acımasızlıkla bizi terbiye etmeye çalışanlara cevabımız 1 Mayıs meydanları olsun!
Bizler Emek ve Demokrasi Güçleri olarak 2022 yılı 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü kapsamında,
Çanakkale Valiliği’ne yapmış olduğumuz yazılı başvuru neticesinde Eski Salı Pazarı’nda toplanıp Cumhuriyet Meydanı’na yürüyerek meydanda mitingimizi gerçekleştirmek üzere başvurumuzu yaptık.
Bilindiği üzere 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü, yer yüzünde emekçilerin binlerce yıllık hak arama tarihinin, ödediği bedellerin ve buna bağlı kazanımlarının en önemli simgesel dönüm noktasıdır.
1 Mayıs tüm dünya emekçilerinin emperyalizme geçit yok, savaşa hayır sloganlarını yüzlerce dilde haykırdığı gündür.
1 Mayıs sömürüyü, yoksulluğu bize kadermiş gibi dayatan gericiliğe karşı emekçilerin aydınlanmanın ve laikliğin bayrağını yükselttiği gündür.
Emek- sermaye çelişkisinin, her zamankinden daha fazla büyüdüğü, kapitalist sömürünün küresel çapta acımasızca derinleştiği, salgının, savaşların halklar ve ezilenler için yaşamı cehenneme çevirdiği bu düzenin tek alternatifi, emekçilerin dünya çapında vereceği anti emperyalist mücadele ve dayanışmadan geçmektedir.
Emekçiler, doğası gereği paylaşımcı, demokratik, barışçıl ve yaşanabilir bir dünya talep ederler. Bunun için örgütlenir ve mücadele ederler. Bu yüzden 1 Mayıs günü miting alanından haykıracağımız talepler ve coşkumuz tüm insanlık için umut ve irade geliştirecektir.15-16 Haziranları yaratan, halklarımızın tüm zenginliklerini içinde barındıran 1 Mayısımızı kendisine yakışır coşku ve heyecanla emek ve demokrasi güçlerimizi oluşturan işçi sendikalarımız, kamu emekçileri sendikalarımız, siyasi partilerimiz, demokratik kitle örgütlerimiz, derneklerimiz, kadın örgütlerimiz, LGBTİ+, ekoloji örgütlerimiz ile birlikte omuz omuza, işyeri işyeri, sokak sokak, meydan meydan yoğun ve güçlü bir çalışma yürütüyoruz ve yürüteceğiz.
“GÜÇLÜ BİR SES VERECEĞİZ”
Çünkü biliyoruz ki,
1 Mayıs zayıf geçerse, emekçileri daha karanlık bir gelecek bekleyecek, biliyoruz ki 1 Mayıs coşkusuz geçerse, demokrasi, hak ve özgürlükler çok daha fazla tahribata uğrayacak. Bizler bu nedenle halkımızın her alanına temas ederek, kitlesel 1 Mayıs mitingi gerçekleştirerek, emekçilere duymuş olduğumuz sorumluluğumuzun gereğini yerine getireceğiz. Gerçek toplu sözleşme, güvenceli çalışma, onurlu ücret, Demokratik, Laik Türkiye için 1 Mayıs alanından geleceğe güçlü bir ses vereceğiz.
Tüm emekçileri ve halkımızı 1 Mayıs günü saat 12:00’de Salı Pazarı’nda toplanıp, 12.30’da yürüyüşe başlayıp, Bandista Müzik gurubuyla Cumhuriyet Meydanında devam edeceğimiz mitingimize davet ediyoruz.
Bazı temel taleplerimizi buradan duyurmak istiyoruz.
-HERKESE EŞİT PARASIZ, BİLİMSEL, LAİK, KAMUSAL EĞİTİM!
-PARASIZ, KAMUSAL SAĞLIK!
-ÇOCUK İŞÇİLİĞİNE HAYIR!
-İŞTEN ATMALAR YASAKLANSIN!
– 50 ÇALIŞANI AŞAN HER İŞ YERİNE ÜCRETSİZ, KAMUSAL KREŞ!
– BAŞTA ASGARİ ÜCRET OLMAK ÜZERE TÜM ÜCRETLERE EK ZAM YAPILSIN.
-ÜCRETLER İNSANCA YAŞAYACAK BİR DÜZEYE GETİRİLSİN!
-TEMEL TÜKETİM MADDELERİNE GELEN ZAMLAR DURDURULSUN VE GERİ ÇEKİLSİN!
– KADINA YÖNELİK ŞİDDETE İLİŞKİN ETKİN ÖNLEM ALINSIN! İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KABUL EDİLSİN!
-GEÇİNEMİYORUZ, İNSANCA YAŞAYACAK ÜCRET İSTİYORUZ!
-TALEPLERİMİZİ KAZANMAK İÇİN
BİRLİKTE MÜCADELE ETMEKTEN BAŞKA ÇAREMİZ YOK
YAŞASIN 1 MAYIS.
YAŞASIN BİRLİK MÜCADELE VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ.
1 MAYIS TERTİP KOMİTESİ