İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE SORUYORUZ :BİLFEN AŞKINIZ NEREDEN GELİYOR ?

 


09.09.2015 tarihinde ilimiz Ali Ağaoğlu Anaokulu’nda yapılan toplantıda Şube Müdürünüz Işıl Korkmaz’ın Anaokulu öğretmenlerine hitaben :

 

 

 

“Derslerde sadece Bilfen Yayınevinin kitaplarını kullanacaksınız. Bazı PKK’li ve Fethullahçı Terör Örgütüne bağlı öğretmenler var ve bu öğretmenler kendi emellerine yönelik öğrenci yetiştirmek maksadıyla bu terör örgütlerinin propagandasını yapan kitaplar kullanıyor. Bilfen Yayınları dışında kitap kullanan öğretmen olursa hakkında soruşturma açılacak”

 

 şeklinde konuşarak öğretmenleri tehdit ettiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.

 

 

 

 

Hatırlanacağı üzere Bilfen Yayınları 2014 – 2015 Eğitim Öğretim Sezonunda ÇABA Pojesi kapsamında ilimizde düzenlenen sınavların materyallerini sağlayan kurum idi. 01.10.2014 tarihinde düzenlenen Hazır Bulunuşluk Sınavı ile 07.11.2014 tarihinde düzenlenen sınav kitapçıklarındaki sorularda çok fazla sayıda görülen maddi hatalardan anlaşılacağı üzere hiç özen gösterilmeden hazırlanan bu sınavlar için kaç lira ödendiğini gösteren sözleşme ya da herhangi bir başka resmi belgenin Eğitim Sen olarak tarafımıza verilmesini talep ettiğimizde Milli Eğitim Bakanı Zülküf MEMİŞ önce bize şifai olarak “Bilfen Eğitim Kurumu 01.10.2014 tarihinde düzenlenen Hazır Bulunuşluk Sınavı kitapçıklarını bize “hayrına” ücret almadan sağladığını ancak 07.11.2014 tarihinde düzenlenen Kurumsal Deneme Sınavı için cüzi bir miktar olarak öğrenci başı 1 TL toplanacak” demişti. Ardından Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen cevap yazısıyla Bilfen ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan herhangi bir resmi sözleşme ya da protokol olmadığını öğrenince öğrencilerden yasal olmayan bir biçimde para toplandığını öğrenmiş olduk.

 

            Tüm bu olayları art arda sıralayınca Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Bilfen aşkının nereden kaynaklandığı sormanın Çanakkale’de görev yapan eğitim emekçileri,veliler ve öğrencilerimiz adına hakkımız olduğunu düşünüyoruz ve soruyoruz :

 

 

 

            Neden Eğitim Öğretim ile alakalı materyaller söz konusu olduğunda hemen aklınıza Bilfen  geliyor ?

 

            Başta İl Milli Eğitim Müdürü Zülküf Memiş olmak üzere Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bilfen ile geçmişte hangi ortak zeminlerde yer almıştır, geleceğe yönelik plan ve projeleri var mıdır ? Eğer var ise bu plan ve projeler şeffaflık içerisinde yürütülebilecek midir?

 

            Yüzyılı aşkın bir emek mücadelesi geleneğinin temsilcisi olarak Eğitim Sen’in velilerin cebinden çıkacak her kuruş paranın hesabını sormayı kendine borç bildiğini ve halkın parasını, kamuya ait kaynakları sömürenlere karşı dün olduğu gibi bugün ve yarın da mücadele edeceğini bildirmek isteriz.

 

 

 

EĞİTİM SEN ÇANAKKALE ŞUBE YÜRÜTME KURULU