ODTÜ’de Yaşanan Devlet Terörünü Kınıyoruz! ODTÜ Mücadelesinin Yanındayız!

Bizler sayısı üniversitelerin giderek artan ve derinleşen sorunlarımızı tartışırken, günler öncesinden başlayarak arazisi polisle, iş makineleriyle ve taşıma güçlerle işgal edilen ve fiilen kurumsal özerkliği ortadan kaldırılan ODTÜ`de dün akşam saatlerinde polis şiddeti had safhaya ulaşmıştır. ODTÜ kampusu ve 100.yıl mahallesi ses ve gaz bombalarıyla adeta savaş alanına dönüştürülmüştür. Birçok kişi ise gözaltına alınmış, mahalle aralarında "görevlendirilen" kimliği belirsiz kişilerin tehditlerine maruz kalmıştır.

"Belediye lobisinin" rantçı iştahına karşı mahallesine, kentine ve üniversitesine sahip çıkmayı toplumsal sorumluluk nedeniyle görev bilen bir öğrenci arkadaşımız, polis tarafından dövüldükten sonra ateşin üzerine atılarak diri diri yakılmak istenmiştir. Bunun adı faşizmdir, bunun adı diktatörlüktür!

 

Aynaya baktığında "SULTAN", topluma baktığında ise kendisini "BÜYÜK USTA" olarak gören Başbakan Erdoğan`ın dilinden "ileri demokrasi" sözcükleri her döküldüğünde katledilen ya da katledilmek istenen gençlerin görüntüsüyle karşılaşıyor olmamız bu durumun açık kanıtıdır. 12 Eylül ürünü YÖK`ün kuruluş yıldönümü olan 6 Kasım yaklaşırken, ODTÜ başta olmak üzere Türkiye`nin farklı üniversitelerinde yaşanan benzer sorunlar ile ODTÜ`de yaşananlar karşısında YÖK`ün ve diğer üniversite yönetimlerinin üç maymunu oynaması da 30 yıl önce hedeflenen üniversiter sistemin tam anlamıyla yerleştiğinin açık ifadesidir. 

 

Çanakkale Eğitim Sen olarak, yaralananlara geçmiş olsun dileklerimiz iletiyor ve dört bir yanımızı saran bu devlet terörünü kınıyoruz. Cuntacıların izinden giderek üniversiteye polis yerleştirmek isteyenleri ise uyarıyoruz! Yarattığınız olağanüstü hal rejimine yaslandıkça, üniversite bileşenlerinin de kibrinize, sarsılmaz sandığınız gücünüze karşı direnişle cevap vereceğini bilmenizi istiyoruz.

 

Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz!

 

Çanakkale Eğitim Sen Yürütme Kurulu