İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ GÖRÜŞMEMİZ HK.

Çanakkale Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Çanakkale Eğitim Sen) olarak Çanakkale İlinde acil çözüm bekleyen konuları hem ilgili birimler hem de basın ve kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı hissettik. Bu konuları dile getirdikten sonra çözümü konusunda iyi niyetli adımlar atılacağı beklentimiz var. Bu konuların çözüm sürecini takip ederek çözülmeyen konuları hem hukuka hem de kamuoyuna taşıyacağız.

 

 

1.    Hukuki temeli olmayan bir tutuklama sürecinin devamı olarak gözaltına alınan arkadaşlarımız çıkarıldıkları ilk mahkemede serbest bırakıldılar. Bu kapsamda üyelerimizden Makbule Çağlar gözaltı sonrası hemen, Emin Ali Mollaoğlu ise yaklaşık yedi ay tutuklu kaldıktan sonra serbest kaldı. Bu arkadaşlarımız bu süreçte Biga Kaymakamlığı tarafından açığa alındılar. Bu davadan Türkiye’nin değişik yerlerinde benzer şekilde süreç yaşayan arkadaşlarımızdan hiç biri açıkta değil. Hatta ilimizde konfederasyonumuz üyesi olup aynı süreci yaşayan arkadaşımız tutukluluk sürecinin bitmesi sonrasında hemen işe başladı va çalışıyor. Bu konuda talebimiz Makbule Çağlar ve Emin Ali Mollaoğlu arkadaşlarımızın açığa alınma işlemlerinin iptal edilmesidir.

 

2.    Hüseyin Akif Terzioğlu Güzel Sanatlar ve Spor .Lisesine görevlendirmesi yapılan resim öğretmeni Emire Pire’nin bu kurumda çalışma koşullarını taşımadığı belirlendi. Bu konunu kısa sürede düzeltilmesi önerilir.

 

 

3.    Çanakkale Anadolu Öğretmen Lisesinde pansiyonda kalan kız ve erkek öğrencilerin daha önce pansiyon binasına aynı kapıdan girerken şimdi erkek öğrencilerin yangın merdiveni girişinden alınması uyğulaması yapılmaktadır. Bu uygulama öğrencilere cinsiyetçi bakış açısının bir sonucudur. Bu uygulamanın geleceğin öğretmenleri olan bu öğrencilerimizin nitelikli yetişmesinde olumsuz etki yapacağı düşünülmektedir. Bu uygulamanın kısa sürede kaldırılması önerilmektedir.

 

4.    Doğru bulmadığımız 4+4+4 yöntemiyle olsa da liseler zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. Bilindiği gibi zorunlu eğitimin şartlarının devlet tarafından parasız olarak sağlanması da zorunluluktur. Bu kapsamda Pınarbaşı örneğinden hareketle köy ve beldelerden ilçe ve il merkezine zorunlu lise eğitimini tamamlamak için gelen öğrencilere taşımalı eğitim hizmetinin verilmediğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu durum ekonomik durumu iyi olmayan öğrencileri açık liseye ve bundan hareketle eğitimin dışına itmektedir. Devletin yasal sorumluluğu olan zorunlu eğitime taşıma eğitim hizmetini sağlama yükümlülüğünün bütün öğrencilere sağlanması gerekmektedir. Bu konunun acilen çözülmesi gerekmektedir.

 

Çanakkale Eğitim Sen olarak bireyin özgürleşerek kendini gerçekleştirmesi sonucu hem kendisine hem de topluma katkı sağlaması için çalışmaların yapıldığı yerler olan eğitim ve bilim kurumlarında hem sorunun belirlenmesi hem de çözüm üretilmesi sürecinde gereken katlı yapılacaktır.

 

Çanakkale Eğitim Sen Yürütme Kurulu