ÇOMÜ Rektörlüğü Varlık Gerekçesine Aykırı Hareket Ediyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğünün ilginç uygulamalarından bir ini daha öğrenmiş buluyoruz. ÇOMÜ Rektörlüğü her uygulamasıyla hem üniversite bileşenlerini hem de Çanakkale halkını şaşırtmaya ve hukuk dışı davranmaya devam etmektedir. Aslında ÇOMÜ rektörlüğü tarafından bu aşamaya kadarki uygulamalarından hareketle bir anlamda kendinden bekleneni yapmaktadır. Bununla birlikte her aşamada artık bu kadar da olmaz dedirten uygulamalar yapmaktadır.

 

 

                ÇOMÜ Rektörlüğü tarafından gerçekleştirilen son uygulama olarak Terzioğlu Yerleşkesi içindeki sağlık hizmetlerini veren Mediko Sosyal Merkezininkapatılması kararıdır. ÇOMÜ rektörlüğünün bu uygulamayı gerçekleştirme öncesinde aşağıdaki sorulara yanıt üretmesi gerekmektedir:

 

1. ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesinde 20 000 üzerinde öğrenci ve binin üzerindeki çalışan acil sağlık hizmetini nereden alacak?

 

2. Bu yerleşkede ikinci öğretim eğitimi de yapıldığı düşünüldüğünde daha da vahimleşen duruma nasıl bir çözüm üretilecektir?

 

3. Bu sorulara yanıt üretmeden ÇOMÜ Terzioğlu YerleşkesindeMediko Sosyal Merkezinin kapatılması üniversitemizin daha önce yaşadığı üzücü olaylara yenilerinin eklenmesi olasılığını artırmaz mı?

 

4. ÇOMÜ rektörlüğünün görevi öğrenci ve çalışanlarının daha sağlıklı ve huzurlu bir ortamda çalışmasını sağlamak değil midir?

 

5. ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesinde Mediko Sosyal Merkezi birinci basamak sağlık hizmeti vermektedir. Bu hizmetin kaldırılarak öğrenci ve çalışanların 3. basamaktan hizmet almaya zorlanması ekonomik olarak ne kazandıracak ve ne kaybettirecektir?

 

6. ÇOMÜ rektörlüğünün yasa ile oluşturulmuş sağlık hizmetleri birimini yerine bir alternatif oluşturmadan kaldırma yetkisi var mıdır?

 

                ÇOMÜ rektörlüğünü bu konuyu tekrar değerlendirmeye ve sağlık hizmetlerini daraltmak değil genişletmek için çaba vermeye davet ediyoruz.

 

Çanakkale Eğitim Sen Yürütme Kurulu