18 Mart’ da Kıyafet Baskısı

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98.yılı etkinlikleri kapsamında yapılacak kutlama faaliyetlerinde Ortaokul  ve Lise öğrencilerinin törenlere siyah pantolonlu gelmesi yönünde Beden Eğitimi öğretmenlerine sözlü talimat verildiği ve baskı yapıldığı haberi sendikamıza ulaşmıştır.

 

AKP hükümeti gerçek düşüncelerini artık toplumun her kesimine dayatmaya çalışmakta bundan da en çok  Milli Eğitim etkilenmektedir.

 

Kıyafet serbestliği adında yönetmelik hazırlayan, özgürlükleri sonuna kadar savunduğunu iddia eden hükümet. Bu özgürlükleri kendi düşünceleriyle sınırlı tutmaktadır.

 

18 Mart kutlama hazırlıklarında Milli Eğitim müdürlüğü tarafından kutlamaya katılacak öğrencilerin siyah  pantolonla gelmesi valiliğin bu yönde talebinin olduğu yönünde sendikamıza bilgiler ulaşmıştır.

 

Halbuki ortaokul ve liselerde öğrenciler hem pantolon hem de etek giymektedirler hatta daha çok etek giymektedirler. Törende öğrencilerin böyle bir zorlamaya  tabi tutulması öğretmenlerin tepkisini çekmiştir.

 

Okullara gönderilen kutlama programında kıyafetle ilgili herhangi bir düzenleme belirtilmemişken öğretmenlere talimat vererek  öğrencilere tektip kıyafeti zorlamak doğrumudur.

 

Mevzuatta ve okullara gönderilen kutlama programında kıyafetle ilgili herhangi bir açıklama yokken  Gerçekten böyle bir baskının Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığı ile valilik tarafından  Öğretmenlere  ve öğrencilere dayatılması olayı varmıdır-yokmudur bir an önce açıklığa kavuşmasını bekliyor  eğer böyle bir durum varsa olayın takipçisi olacağımızı bildiriyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

Hülya OKKALI

 

Şube Sekreteri