ALTIN TEKELCİLERİNE VE TERMİKCİLERE HAYIR!

Çanakkale’de altın tekelleri sondaj çalışmalarını tamamlamamış, işletme aşamasına gelmişlerdir. Eğer işletmeye geçerlerse, orman alanlarımız talan edilecek ve milyonlarca ağaç yok edilecektir.

Yaklaşık 1 gram altın için 3 ton suyumuz kirletilerek yok edilecektir. Yöremizdeki su kaynakları kullanma suyu ve sulama suyu ihtiyacını karşılayacak düzeydedir. Halen sulanabilecek alanların % 31 ‘ i su beklemektedir. Çok uluslu şirketlerin kirletip yok etsinler diye tahsis edebileceğimiz 1 gram suyumuz yoktur.

 

Yurtdışına çıkarılacak 1 ton zenginleştirilmiş cevher için kestikleri ağaçlar ve yok ettikleri sulardan başka, ağır metal içeren atıkları yöremize geliş güzel bırakacaklardır. Dolayısıyla ağaçları yok edilmiş, suları kirletilen yöre halkı altın işletmeciliğinin neden olduğu amansız hastalıklarla boğuşmak zorunda kalacaktır. Kaz dağlarındaki altın madenciliği halkın yararına yapılan bir iş değildir. Danıştay’ında belirlediği gibi altın işletmeciliğinde kamu yararı yoktur.

 

Yine ilimizde termik santral kurma çalışmaları devam etmektedir. Termik santralin baca gazları, oluşturacakları asit yağmurları ile tarım topraklarını, su kaynaklarını ve orman alanlarını kirleterek yok edecektir. Tarımsal üretim ciddi şekilde zarar gördüğü gibi sağlık yönünden yörede yaşayan insanlar başta olmak üzere tüm canlıların yaşamı riske edilecektir.

 

Çanakkale KESK olarak bizler yaşam ve doğa hakkının mücadelesini har daim yürüteceğiz. Başta altın tekelleri ve termikçi şirketler olmak üzere çevre, doğa ve yaşam hakkı ile ilgili her konuda talancıların, işgalcilerin saldırılarına karşı mücadelemizi vereceğiz.

 

 

 

                                                                                  KESK ÇEVRE KOMİSYONU

 

           

 

 

 

16 Elim Kızılelma Köyünde yapılacak olan ÇED toplantısına KESK olarak katılacağız. Altıncılara geçit vermeyeceğiz.