4+4+4’e HAYIR

Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban KARATAŞ Eğitim iş kolundaki  sendikaların başkanlarını kahvaltıya davet etmiştir.  4+4+4 şeklinde ifade edilen Eğitim de yeni düzenlemenin yerellerde uygulanması ile ilgili  olduğu bilinen bu daveti kabul etmedik.

 

İl Milli Eğitim Müdürü’yle  daha önceki görüşmelerimizde eğitimle ilgili  her olumlu işte yanlarında olacağımızı, ancak öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin ve velilerimizin olumsuz etkileneceğini düşündüğümüz  uygulamalarda  da tepkimizi  göstereceğimizi  belirtmiştik.

            4+4+4 şeklinde bilinen Eğitim ile ilgili düzenlemede de; Bu yasa gündeme geldiğinden itibaren ve  yasalaşmadan önce bu düzenlemenin yanlışlarına, grevlerle, basın açıklamalarıyla, eylemlerle karşı çıktık. Çünkü düzenleme  akademisyenlerle, öğretmenlerle, sendikalarla yeterince tartıştırılmadan ve görüşleri alınmadan alelacele yasalaştırılmıştır. Ülkemizin ve öğrencilerimizin geleceğini doğrudan ilgilendiren böyle önemli bir konuda  asıl muhattaplarının ve  uygulayıcıların görüşlerinin alınmaması çok büyük bir eksikliktir.

            “Ben yaptım, oldu” mantığıyla yasalaşan düzenleme şimdi uygulanmaya geçecektir.  Yasayı çıkaranlar ne yapacaklarını bilmemektedirler. Yükü İl Milli Eğitim Müdürlüklerine atmaktadırlar. Eğitim-Sen bu yanlışın parçası olmayacaktır. Olmayacağız.

           Çünkü bu yasa eğitimi paralı hale getirmek  ve gericileştirmek içindir.

           Bu yasada Öğretmenlerimizin, öğrencilerimizin, velilerimizin yaşayacağı sıkıntılar düşünülmemiştir.

            Bu yasayla 90 yıllık Cumhuriyet okullarının, eğitim sisteminin temeline dinamit konmuştur.

            Eğitim-Sen olarak yasanın meşrulaştırılmasının, yanlışlığın parçası olmayacağız. Eğitim sisteminin niteliğinin arttırmaya eğitim hizmetini eşitlikçi, parasız, kamusal bilimsel ve özgürlükçü biçimde örgütlemeyen bu modele karşı itirazlarımızı ve mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Hülya OKKALI

Eğitim-Sen Ç.kale Şube Sekreteri