Gelecek Güzel Günler İçin 23 Nisan Kutlu Olsun!

Bu yıl, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 92. yılı kutlandı. Türkiye, dünyanın tek çocuk bayramını kutlamakla övünedursun, dünyada ve Türkiye'de çocukların yaşadığı sorunlar, karşı karşıya kaldığı tehlikeler her geçen gün artmaktadır.

 

Bu yıl da önceki yıllarda olduğu gibi ‘büyüklerin koltukları’ sembolik çocuklara devredildi. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, koltuğunu verdiği çocuğun, 4+4+4 eğitim sisteme ilişkin sorularını yanıtlayamadı, kaygılarını gideremedi.

Milyonların kaygıları giderilmemişken yasalaşan 4+4+4 eğitim modeli sayesinde 23 Nisan’larını kutlayamayan binlerce çocuğa yenilerini eklemenin önü açılmıştır. Bugün Türkiye, ilköğretimin parasız ve zorunlu olmaktan çıkarıldığı, çocuk işçilerin ucuz ve güvencesiz koşullarda çalışma koşullarının yaygınlaştırıldığı, çocuk gelin sorunun önünün açıldığı, yüzlerce çocuğun hapsedildiği, sağlığın özelleştirildiği, toplumun büyük çoğunluğunun açlık sınırının altında yaşadığı bir gelecek vaat etmektedir. Tüm bu sorunlar devam ettikçe çocuklarımıza aydınlık ve güvenli bir gelecek bırakmamız mümkün olmayacaktır.

Türkiye, dünyada çocuklara bayram hediye eden tek ülke olmakla övünebilir. Ancak çocukların yaşadıkları sorunlara çözüm üretmeden, onlara sağlıklı bir gelecek hazırlamak için gerekli olan somut adımları atmadan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın gerçek bir bayram olarak kutlanabilmesi mümkün değildir.

Tüm çocukların eğitim ve sağlık hakkından eşit koşullarda yararlandığı, çocukluğunu çocukken yaşadığı; barış, kardeşlik ve dayanışma duygularıyla güvenli bir ortamda yetişip, gelecek kaygısı duymayacağı bir ortam yaratıldığında 23 Nisan gerçek anlamına uygun olarak kutlanabilecektir.

Eğitim Sen Merkez Yönetim Kurulu olarak, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyoruz…

ŞUBE YÜRÜTME KURULU