PİYASA MÜDÜRÜ!!!

 


Türkiye’nin pek çok yerinde artık maalesef hemen hemen her gün görmeye alıştığımız gerici ve piyasacı eğitimci profili bu kez de Bayramiç’te karşımıza çıktı. Son olarak Bayramiç Cumhuriyet Orta Okulu Müdürü Yaşar Ekici’nin sendikamız Eğitim Sen üyesi olan Fevzi Kafalı ’ya karşı olan düşmanca tavırları tavan yapmış durumdayken söz konusu okul müdürü hakkında öğrenci, veli ve öğretmenlerin dile getirdiği bir takım iddialar gerçekten de acil bir biçimde yanıtlandırılması gereken türden.

 

 

27.07.2016 tarihinde Çanakkale Valiliği tarafından FETÖ üyeliği gibi komik iddialarla açığa alınan sendikamız üyesi Beden Eğitimi Öğretmeni Fevzi Kafalı 3 ay sonunda hakkındaki açığa alınma kararı kaldırılıp okuluna ve öğrencilerine geri döndükten sonra bu sefer de Okul Müdürü Yaşar Ekici’nin marifeti olan bir takım işgüzarlıklarla mücadele etmek zorunda kalmakta. Üyemiz Fevzi Kafalı’nın göreve döndürülmesini içine sindiremeyen okul müdürü bu sefer de okula ait olan spor salonunu konferans ve toplantı salonu olarak düzenleyerek bundan sonra Beden Eğitimi dersleri sıcak havalarda okul bahçesinde, havalar soğuyunca da okul koridorlarında yapılsın diyerek kargaları bile güldürecek bir karara imza attı. Bununla yetinmeyen Yaşar Ekici geçtiğimiz yıllarda masa tenisi branşında pek çok başarıya imza atan ve il bazında çeşitli dereceler kazanan öğrenci yetiştiren Fevzi Kafalı’nın öğrencileri çalıştırdığı tenis masalarını bir başka okula göndererek niyetini açık seçik ortaya koyarak amacının üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu ifşa etmiş oldu. Ancak kendisi şunu çok iyi bilmelidir ki o bağcı üyemiz Fevzi Kafalı değildir. Onurlu mücadelesinde her an üyemiz Fevzi Kafalı’nın yanında olduğumuz herkes tarafından bilinmelidir. Fevzi Kafalı’nın mücadelesi bizim de mücadelemizdir.

 

Geçtiğimiz yıl okuluna monte edilen akıllı tahtaların anahtarlarını “aylık aidatlarını” tamamlamayan sınıflara vermem diyerek velilerden bağış adı altında zorunlu para topladığı, not ortalamaları ve derslerdeki başarısı yüksek olan öğrencileri toplayıp onlara özel teog deneme sınavları düzenlediği, bu sınava alınmayan öğrencilerin ise öğretmen kontrolünden uzak bir biçimde kantinde, okul koridorlarında ya da okul bahçesinde zaman geçirdiği, öğretmenler kurulu toplantılarında bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve bir kısım öğrencilerin eğitim öğretim hakkının engellendiğini dile getiren öğretmenlerin sözlerini dikkate almadığı, bu sene okula öğrencilerini kayıt ettirmek isteyen 5. Sınıfa ait bir şubenin öğrenci velilerine “Çocuklarınızı okula kaydederim ama alın size boş sınıf. Bu sınıfın masasını, sırasını, tahtasını alırsanız çocuklarınız gelsin bu sınıfta okusun” diyerek öğrenci velilerinden 6000 TL tutarında usulsüz para topladığı iddiaları Bayramiç İlçesi’nde kulaktan kulağa dolaşmaktadır. Son olarak 10 Kasım tarihinde okuldaki Atatürk resimlerini toplayıp merdiven altına koydurtması da ayrıca incelenmesi gereken bir durumdur. Biz somut olarak ispatlanmamış hiç bir veriyi bir kişiyi suçlamak için araç olarak kullanılamayacağı savunan bir kurum olarak bu iddiaları suçlama amacıyla kullanmıyoruz. Ancak hem Yaşar Ekici hem de gerici piyasacı zihniyeti devlet okullarına yerleştirmek isteyen tüm okul müdürleri çok iyi bilmeliler ki bu iddiaların peşinde, bu tip müdürleri sürekli olarak izliyor olacağız.

 

Eğitim Sen olarak hem Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hem Bayramiç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne hem de bizzat Okul Müdürü’nün bizzat kendisine soruyoruz. Bu iddialar doğru mudur değil midir? Bu sorunun yanıtı bir an önce yanıtlanmalıdır. Kurulduğu ilk günden bu yana her zaman olduğu gibi bu olayda da emekçi halkın yanında olan sendikamız Eğitim Sen bu olayda da onların yanında olacak ve yeri ve zamanı geldiğinde bu gibi durumları kamuoyuyla paylaşacaktır.

 

EĞİTİM SEN ÇANAKKALE ŞUBE YÜRÜTME KURULU