#DirenCerattepe! Yalnız Değilsin!

Dünyanın eşsiz doğal güzelliklerine sahip olan Artvin Cerattepe’de, siyanürlü maden faaliyeti yapmak isteyen Cengiz Holding’e karşı Artvin halkı günlerdir direniyor! Doğaya, yaşam hakkına sahip çıkanlarla baktığı her yerde rant, talan ve yağma dışında gözü bir şey görmeyenler karşı karşıya geliyor! Üstelik yargısıyla, polisiyle, idaresiyle devletin tüm gücü, halkın ve doğanın yararına değil, bir holdingin çıkarlarını korumak uğruna seferber ediliyor!

 

İnsanları sindirerek, şiddetle terbiye etmeye çalışarak içindeki tüm canlılarla birlikte doğayı katletmeyi, dereleri kurutmayı ve yeraltı sularını zehirlemeyi görev bilenler, sahip oldukları bu gücü doğrudan AKP’den almaktadır. Türkiye yıllardır bu ilişkilerle yönetilmekte, verilen ihalelerin diyeti, AKP’nin siyasi hesaplarına uygun biçimde ödenmektedir! Bu nedenle;

  • 17-25 Aralık döneminde yayınlanan ses kayıtlarında “millete” küfür eden Cengiz Holding’in sahibi Mehmet Cengiz’in çıkarları her şeyin üzerinde tutulmaktadır!
  • Artvin, Rize, Trabzon, Giresun, Gümüşhane ve Erzurum’dan çevik kuvvet ve jandarma birlikleri getirilerek, halka şiddet uygulanmakta ve iş makinelerinin, konteynırların yolu açılmaya çalışılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki adaletsizliğin, talanın, katliamın, yağmanın, kayırmacılığın, zulmün temel yönetim ilkeleri haline getirildiği bir ülkede, demokrasinin gereği olarak halkın da direniş hakkı bulunmaktadır! Ne yazık ki Türkiye, toplumun geniş bir kesimini yok sayan bir yönetim aklıyla idare edilmektedir.

Eğitim Sen olarak, Artvin’de insanlığın ortak değerlerine büyük bir özveri ve cesaretle sahip çıkan herkesi selamlıyor, tüm eğitim ve bilim emekçilerini bu mücadeleye destek vermeye, ses vermeye çağırıyoruz! Gözaltına alınanların serbest bırakılmasını ve polis şiddetine derhal son verilmesini istiyoruz! Doğayı, yaşamlarımızı, geleceğimizi katleden maden faaliyetlerinin bir an önce iptal edilmesini talep ediyoruz!