MEB’den Diyanete Dini Ders Fetvası

 

Camilerde 5 Şubat günü okunan ve cemaatten okullarda dini içerikli dersleri seçmesini isteyen hutbenin Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından talep edildiği ortaya çıktı. MEB tarafından Diyanet İşleri Başkanlığına gönderilen yazıda, dini içerikli seçmeli derslerin öğrenci, veli ve toplum açısından seçilmesinin öneminin vaaz ve hutbelerde işlenmesi istendi.

 

4+4+4 eğitim sistemine geçilmesiyle beraber; “Ortaokul ve liselerde, Kur’an-ı Kerim ve Hz. peygamberimizin hayatı, isteğe bağlı seçmeli ders olarak okutulur.” şeklinde bir kanun düzenlemesi yapılarak bu dersler seçmeli dersler arasına eklenmişti. Şimdi de öğrencilerin seçmeli dersler arasından özellikle “Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in hayatı ve temel dini bilgiler” derslerini seçmeleri için özel yönlendirme çalışmalarına da başlandı.

MEB’in Yeni Aracısı: Diyanet

Milli Eğitim Bakanı adına MEB Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz imzası ile Diyanet İşleri Başkanlığına gönderilen yazıda şöyle denildi: “Ortaokul ve liselerde gelecek eğitim-öğretim yılında okutulacak seçmeli ders tercihleri, öğrenciler tarafından şubat ayının ikinci haftasında yapılacaktır. Bu kapsamda ‘Din, Ahlak ve Değerler Alanı’ndaki ‘Kur’an-ı Kerim’, ‘Hz. Muhammed’in (sav) Hayatı’ ve ‘Temel Dini Bilgiler’ seçmeli derslerinin öğrenci, veli ve toplum açısından seçilmesinin öneminin 5 Şubat 2016 Cuma günü yapılacak vaaz ve okunacak hutbelerde işlenmesi hususunu arz ederim.”

MEB’in seçmeli dersler konusunda Diyanet’e gönderdiği yazı:

MEB'den Diyanet'e yazı

Cuma Hutbesine Girdi

MEB’in bu yazısının ardından, Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından yurt genelinde bütün camilerde okunan cuma hutbesinde: “Hutbemizi bütün mümin kardeşlerimiz için önemli olduğuna inandığım bir hususu dile getirerek bitirmek istiyorum. Geleceğimizin teminatı yavrularımızın yetişmesi için, göz aydınlığı çocuklarımızı, okullarımızda tercihe bağlı olarak okutulan Kur’an-ı Kerim ve peygamber efendimizin hayatı derslerini seçmeye teşvik edelim. Bunun, anne babalar olarak üzerimize düşen dini bir vazife olduğunu unutmayalım.” denilerek ikinci döneme başlayacak öğrencilerin din derslerini seçmeleri yönünde velilere tavsiyelerde bulunulmuştu.

İstanbul’da ilçe milli eğitim müdürlükleri, okullara gönderdiği genelge ile öğrencilerin Kur’an-ı Kerim, Hz.Muhammed’in hayatı, temel dini bilgiler gibi seçmeli derslerin seçilmesi konusunda özel olarak teşvik edilmesini istemişti.

‘Zorla, Dini Derslerin Alınması İçin Çabalıyorlar’

Genel Başkanımız Kamuran Karaca, hükümetin ve MEB’in zorla dini derslerin alınması için çabaladığını, bunda da  hiçbir yasa ve hukuk tanımadığını belirtti.

Karaca, “MEB’in seçmeli derslerinin seçiminde öğrencileri Diyanet aracılığıyla dini içerikli dersleri seçmeye yönlendirmesi ve eğitimi tamamen dinsel kurallara göre biçimlendirmeye çalışması laik, bilimsel eğitim anlayışına meydan okuma anlamına gelmektedir. Anayasadaki laik, sosyal hukuk devleti tanımı devre dışı bırakılıyor, eğitim modeli doğrultusunda, kendi istedikleri toplumu yaratmak için hak hukuk dinlemeden girişimlerde bulunuyorlar. Zorla, adım adım kendi kafalarındakini hayata geçiriyorlar. Bizim gibi tepki gösteren sendikalara da cezalar yağdırılıyor. Aslında bu toplumun sorunu, toplum buna tepki göstermeli. İnanç üzerinden seçmeli ders, dini ağırlıklı dersleri seçmek isteyen yurttaşlar varsa seçebilir. Dini dersleri alan alıyor. Zorla, propagandası yapılarak bütün öğrencilerin bu dersleri alması için bu kadar çabalıyorlar. Milli eğitimin işi gücü bırakıp, ikna odalarıyla öğrencileri bu derslere yönlendirmesine bütün velilerin tepki göstermesi gerekiyor.” diye konuştu.