Balıkesir’de Skandal Uygulama: Üyelerimiz İlçeyi Terk Etmek Zorunda Bırakıldı!

 

Balıkesir’in Dursunbey ilçesinde okul müdürü olarak görev yapan üyemiz Ali Kürşat Özgüler ve yine aynı ilçede öğretmenlik yapan üyemiz Çilem Seda Erdoğan “Vine Politik” adlı facebook hesabı tarafından 7 Ocak 2015 tarihinde hedef gösterilmiş ve ilçeyi terk etmek zorunda bırakılmıştır.

 

Üyemiz Ali Kürşat Özgüler’in facebook paylaşımları nedeniyle “Vine Politik” kullanıcısı tarafından 7 Ocak Perşembe günü hedef gösterilmesinin hemen ardından, Cuma günü üyemizin evinin etrafı 25-30 kişilik bir grup tarafından sarılmış ve üyemiz tehdit edilmiştir.

Polisin grubu dağıtmasının ardından, şube yöneticilerimiz kaymakam ve emniyet yetkilileriyle görüşmüş ve skandal bir uygulamayla karşılaşmışlardır. İlçe Kaymakamı ve emniyet yetkilileri üyelerimizin can güvenliğinin olmadığını belirtmişler, çözümü de üyelerimizi ilçeyi terk etmeye yönlendirmekte bulmuşlardır!

“Vine Politik” adlı sayfa incelendiğinde CHP yöneticilerinden HDP yöneticilerine, ünlü simalardan baro başkanlarına kadar çok sayıda kişi hakkında nefret içerikli haberlerin, karalama kampanyalarının yapıldığı görülmektedir. Ayrıca bu sayfanın “#ihbarediyorum #DeşifreEdiyoruz” hashtagleri ile çok sayıda kamu emekçisi hakkında linç girişimleri başlatacak bir çalışma içerisinde olduğu da aleni biçimde ortadadır.

Belirtmek isteriz ki sosyal medya aracılığıyla yürütülen bu nefret söyleminin anında linç girişimlerine dönüşmesi, İlçe Emniyet yetkililerinin ve Kaymakamlığın “can güvenliğinin olmadığı” gerekçesiyle üyelerimizi ilçeyi terk etmeye yönlendirmesi Türkiye’nin getirildiği durumu gözler önüne sermektedir.

Bilinmelidir ki bu uygulamanın tek tarifi vardır, o da faşizmdir! Hükümetin kendisi gibi düşünmeyenlerin can güvenliğini ya da diğer temel hak ve özgürlüklerini korumaktan imtina etmesine, polisin tüm ilişkilerin içerisine sızarak adeta “muhalif avına” çıkmış olmasına dair söylenebilecek başka hiçbir şey yoktur!

Eğitim Sen olarak, üyelerimizin düşünce ve ifade özgürlüğünü yok sayarak kendince suç yaratan Vine Politik ve benzeri sayfa ve siteler hakkında derhal hukuki süreç başlatılmasını talep ediyoruz. Üyelerimize çözüm adı altında adeta “Ya Sev Ya Terk Et” mantığını dayatan, en temel hak ve özgürlüklerini korumaktan imtina eden, sosyal medyada ya da başka yerde ülkede daha fazla ölüm olması için çığırtkanlık yapan veya etrafa nefret kusan herkesin şu gerçeği bilmesini istiyoruz: Bizler çocuklarımıza, öğrencilerimize savaşsız, sömürüsüz, adil bir yaşamın sözünü verdik! Zalimden, güçlüden, sömürüden, savaştan ve ölümden medet umanlardan bu zulmün hesabını er geç hukuk önünde soracağız!

 

ŞUBE YÜRÜTME KURULU