Diyanet Fetvayı Verdi: Çocuk İstismarı Yaygınlaşacak

 

Aldığı dev bütçe ve Mercedes’ler karşılığında olay fetvalar yaratmayı kendine görev edinen Diyanet İşleri Başkanlığı skandal demekle yetinemeyeceğimiz bir fetva ile gündeme oturdu. Geçtiğimiz günlerde yayınladığı ve gelen tepkiler üzerine siteden sildiği, “Alevi olan kişi ile evlilik caiz midir?” sorusuna, “Müslüman olanla evlenilir, olmayanla evlenilmez” yanıtını vermişti.

 

Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu’nun “Bir babanın öz kızına duyduğu şehvet, karısıyla olan nikâhını düşürür mü?” sorusuna ise “Haramlık oluşturmaz” yanıtını vermesi çocuk istismarı konusunda erkek egemen düzenin çürümüşlüğünü ortaya koymaya yetiyor. Diyanetin Fetva Birimi, bu soruyu cevapsız bırakmak ya da soranla ilgili suç duyurusunda bulunmak yerine, soruyu dini açıdan yanıtlamayı ve ensest konusunda yönlendirme yapmayı tercih etti. Diyanet bu fetva ile çocuk istismarı, pedofili ve ensesti meşrulaştırma ve yaygınlaştırma gayreti içinde. Çocuk yaşta evlendirme sayısının hızla artması yeteri kadar kaygı vericiyken, birde fetvalar ile çocuk istismarı yaygınlaştırılmaya çalışıyor.

Gelen tepkiler üzerine yaptığı yazılı açıklamada Diyanet, fetvayı haber yapanları “ahlaki temel” den yoksun ilan etti. Yapılan açıklamada rezil fetva için ne özür dilendi ne de bir soruşturmadan bahsedildi.

Kuşkusuz fetvayı verenler ile haberi yapanlar aynı ahlaki ölçülere sahip değil. Biz Eğitim Sen olarak, ikiyüzlü bu ahlak anlayışını da çocukları cinsel obje olarak gören zihniyeti de kabul etmiyoruz. Erkek egemen ve ikiyüzlü ahlak sistemi ile mücadele etmeye devam edeceğiz.

 

ŞUBE YÜRÜTME KURULU